Często zadawane pytania AirKey

1 Pytania ogólne

1.1 Czym jest AirKey?

AirKey to innowacyjny, elektroniczny system zamknięć firmy EVVA. W systemie AirKey kluczem jest smartfon. AirKey to mobilne, elastyczne i modne rozwiązanie, działające w sposób bardzo przyjazny dla użytkowników. Produkcja komponentów AirKey odbywa się w Austrii.

1.2 Co to jest technologia NFC?

NFC, czyli Near Field Communication, to międzynarodowy standard komunikacji pozwalający na bezkontaktową wymianę danych drogą radiową.

1.3 System AirKey ma wiele zalet, ponieważ…

…wkładka AirKey jest wyposażona w cechy bezpieczeństwa, takie jak zabezpieczenie przed wyciągnięciem rdzenia i zabezpieczenie przed rozwierceniem, hamulec rotacyjny oraz zintegrowany element bezpieczeństwa (tzw. secure element) do bezpiecznego zapisu danych.

…wkładka AirKey ma praktyczną budowę modułową, która umożliwia dopasowanie długości na miejscu i ułatwia planowanie.

…sygnalizacja uprawnień odbywa się za pomocą koloru czerwonego, zielonego i niebieskiego, dzięki czemu także osoby niesłyszące mogą sprawnie użytkować system.

…metalowe powierzchnie wkładki AirKey są dostępne w kolorze niklu, niklu polerowanego lub mosiądzu polerowanego. Różnorodny design można dopasować do gustu nabywcy lub odmiennych aranżacji otoczenia.

…wkładka AirKey jest zasilana powszechnie dostępnymi bateriami CR2.

…wkładka AirKey jest dostępna także jako półwkładka, którą można stosować np. w drzwiach garażowych.

…wkładka AirKey nadaje się do wszystkich powszechnie dostępnych zamknięć awaryjnych lub antypanicznych zgodnie z normami EN 179 i EN 1125.

…istnieje możliwość obustronnej kontroli dostępu, tam gdzie wymagana jest kontrola także podczas opuszczania pomieszczenia.

…AirKey działa niezależnie od operatora telefonii komórkowej, czyli na całym świecie można wygodnie otwierać lub blokować wkładki bez potrzeby korzystania z określonej sieci telefonicznej.

… system AirKey perfekcyjnie uwzględnia zaawansowane wymagania, takie jak obsługa różnych stref czasowych lub administrowanie uprawnień w ramach różnych lokalizacji.

1.4 Jak mogę sprawdzić, czy mój smartfon jest odpowiedni do systemu AirKey?

Można to potwierdzić za pomocą bardzo szybkiego testu. Otwórz witrynę Google Playstore i wyszukaj aplikację AirKey – gdy aplikacja zostanie odnaleziona i wyświetlona na ekranie, Twój smartfon obsługuje technologię NFC. Lista wszystkich kompatybilnych smartfonów znajduje się na stronie www.evva.pl/airkey.

Przed dodatkowym zakupem smartfonu wykonaj test i zajrzyj na tę listę!


2 Funkcja

2 Jak działa system AirKey?

AirKey wykorzystuje Internet i istniejące sieci telefonii komórkowej do przesyłania uprawnień dostępu na dowolne odległości. Za pomocą smartfonu obsługującego technologię NFC system AirKey steruje wkładką zamka drzwiowego. Smartfon przekazuje także wszystkie zdarzenia uzyskane z układu elektronicznego drzwi do modułu zarządzania online, dzięki czemu cały system można na bieżąco kontrolować.

Logowanie i rejestracja:
https://airkey.evva.com
Podręcznik systemu: www.evva.pl/airkey
Samouczek: http://video.evva.com/tutorials/airkey/software


2.1 Czego potrzebuję, aby użytkować system AirKey?

Potrzebne są następujące elementy: smartfon z technologią NFC (aktualną listę można znaleźć na stronie www.evva.pl/airkey), nośniki identyfikacji, takie jak breloki do kluczy lub karta dostępu AirKey, wkładka AirKey, a także dostęp do Internetu w celu zarządzania online. Poza tym potrzebna jest aplikacja AirKey zainstalowana na smartfonie oraz innowacyjne jednostki EVVA KeyCredit.

2.2 Jakie są wymagania systemowe?

Przeglądarka: Internet Explorer IE9+, Firefox 6+, Chrome 14+, Safari 6+
Systemy operacyjne: wszystkie powszechnie używane systemy operacyjne: Windows XP (lub nowsza wersja), MacOS 10.6 (lub nowsza wersja), Linux
Nośniki identyfikacji: przynajmniej 1 smartfon z technologią NFC z systemem Android 4.0.0 (lub nowszym), opcjonalnie karty dostępu lub breloki do kluczy AirKey.


2.3 Czy AirKey zadziała również na moim iPhone'ie?

Urządzenie firmy Apple ma wprawdzie moduł NFC, ale nie został od udostępniony do użytku z aplikacjami innymi niż aplikacje producenta urządzenia. Dlatego system AirKey obecnie nie jest kompatybilny z produktami Apple.

2.4 Co oznacza zarządzanie online systemu AirKey i jak to działa?

Aby zarządzać online systemem AirKey, potrzebne jest utworzenie bezpłatnego konta AirKey. W ramach tego konta można konfigurować ustawienia bezpieczeństwa za pośrednictwem przeglądarki i przesyłać uprawnienia dostępu na klucze mobilne, czyli smartfony obsługujące technologię NFC. Zmiany uprawnień kluczy i informacje systemowe są przy tym przesyłane przez bezpieczne, szyfrowane połączenie internetowe.

2.5 Jak mogę tworzyć uprawnienia dostępu?

Uprawnienia dostępu tworzy się w wygodny sposób w module zarządzania online AirKey w ramach swojego konta.
Na przykład: można określić, że osoba 1 może wchodzić i wychodzić przez drzwi 1 i drzwi 2 tylko w określonych godzinach.

2.6 Gdzie mogę pobrać aplikację AirKey?

Aplikacja AirKey jest dostępna bezpłatnie w witrynie Google Playstore i ma wielkość ok. 5 MB.

2.7 Jak działa aplikacja AirKey?

Za pomocą aplikacji AirKey można zaktualizować wkładki i nośniki identyfikacji AirKey. Wystarczy tylko włączyć smartfon, a aplikacja mobilna AirKey od razu zamknie wkładkę AirKey w drzwiach.

2.8 Jak mogę korzystać ze stacji kodującej AirKey w połączeniu z przeglądarką Firefox?

W dniu 7.03.2017 r. zostanie opublikowana nowa wersja przeglądarki Firefox 52. Będzie to miało negatywny wpływ na działanie dodatku plug-in JAVA wymaganego do użytkowania stacji kodującej AirKey.

Aby nadal było możliwe korzystanie ze stacji kodującej AirKey, istnieją dwie możliwości:

  • Korzystanie z przeglądarki Firefox w wersji starszej niż 52
  • Korzystanie z przeglądarki Firefox 52 w wersji ESR (Extended Support Release)

Przeglądarka Firefox 52 ESR będzie opublikowana w tym samym czasie i można ją pobrać z następującej strony:

Firefox 52 ESR

Należy pamiętać o tym, aby zainstalować przeglądarkę Firefox 52 ESR w wersji 32-bitowej.
Firma EVVA obecnie pracuje nad rozwiązaniem, które umożliwi eksploatację stacji kodującej AirKey bez stosowania dodatku JAVA dla przeglądarki. Aktualizacja będzie dostępna w 2017 roku.

W razie pytań proszę skontaktować się z lokalnym pracownikiem działu technicznego.

3 Bezpieczeństwo

3 Czy system AirKey jest bezpieczny?

AirKey wykorzystuje najnowsze mechanizmy zabezpieczające i tym samym zapewnia najwyższe bezpieczeństwo.

Najważniejsze cechy bezpieczeństwa to:

  • Wszystkie przesyłane dane są zabezpieczone od początku do końca zgodnie z najnowszymi standardami szyfrowania. Dane użytkownika są zabezpieczone przed niepowołanym odszyfrowaniem przez bezpieczne centrum obliczeniowe firmy EVVA.
  • Przez użycie certyfikowanych elementów bezpieczeństwa (modułów pamięci o wysokim poziomie bezpieczeństwa, które dokonują aktywnego szyfrowania i odszyfrowania) we wkładce i w nośnikach identyfikacji, system AirKey wyznacza nowy standard bezpieczeństwa w zakresie elektronicznych systemów zamknięć.
  • Protokołowanie wejść zapewnia możliwość pełnego wglądu w historię zdarzeń.
  • Gałka zewnętrzna jest dodatkowo wyposażona w zabezpieczenie przed rozwierceniem, wyciągnięciem rdzenia oraz hamulec rotacyjny.

 

 

 

3.1 Jak bezpieczna jest aplikacja AirKey na moim smartfonie?

Aplikację mobilną AirKey można zabezpieczyć kodem PIN.
Dodatkową ochronę stanowi możliwość włączenia szyfrowania pamięci smartfonu.

3.2 Gdzie zapisywane są moje dane i w jaki sposób są chronione?

  • Dane są przechowywane w bezpiecznym centrum obliczeniowym firmy EVVA, gdzie są chronione przed dostępem osób nieupoważnionych.
  • System zarządzania online jest podwójnie zabezpieczony, a tym samym chroniony także przed awariami.
  • Automatyczne zapisywanie danych odbywa się w Austrii.
  • Wymiana danych między przeglądarką internetową a centrum obliczeniowym EVVA odbywa się poprzez dobrze zabezpieczone połączenie https, używane m.in. również w bankowości internetowej.3.3 Jak chronione są dane osobowe?

Klient może samodzielnie skonfigurować system w taki sposób, aby móc włączać i wyłączać wyświetlanie danych osobowych zdarzeń dostępu.

4 Co się stanie, gdy…

4.1 …wyczerpie się bateria we wkładce?

Żywotność baterii wynosi około 2 lata, dzięki czemu wytrzymuje ona ponad 10 000 cykli blokowania rocznie. W przypadku niskiego stanu naładowania baterii użytkownik otrzyma ostrzeżenie w postaci sygnału migającego w kolorze czerwonym. Ta wskazówka – przekazana odpowiednio wcześnie – powinna zapobiec pełnemu rozładowaniu baterii. Jeżeli baterie przy niskim poziomie naładowania nie zostaną w porę wymienione mimo ostrzeżenia, potrzebny będzie zasilacz awaryjny do zasilenia wkładki AirKey wymaganym napięciem. Zasilacz awaryjny będzie w posiadaniu zakładu ślusarskiego, który zainstalował i uruchomił dany system.

4.2 …rozładuje się akumulator w moim smartfonie?

W takim przypadku zalecamy, aby zawsze był dodatkowo przygotowany nośnik identyfikacji, np. w postaci karty dostępu AirKey lub breloka z odpowiednim chipem w pęku kluczy, i umieszczony w bezpiecznym miejscu lub u sąsiada.

4.3 …zgubię swojego smartfona?

W przypadku utraty smartfona można natychmiast skasować udzielone uprawnienia dostępu i niezwłocznie przydzielić uprawnienia do nowego smartfonu.

4.4 …zgubię nośnik identyfikacji?

W ramach zarządzania online można bardzo szybko i prosto przydzielić, jak i cofnąć uprawnienia. To znaczy, że w razie utraty nośnika identyfikacji najlepszym wyjściem jest natychmiastowe zablokowanie nośnika. Ponadto za pomocą dowolnego smartfona z technologią NFC i z zainstalowaną aplikacją AirKey można przesłać blokadę do wkładki. W ten sposób także Twój sąsiad może wykonać aktualizację wkładki na miejscu, nie dopuszczając do niepowołanego otwarcia.

5 Koszty

5.1 Ile kosztuje system AirKey?

Sugerowane ceny są dostępne na zapytanie.

5.2 Czym są jednostki KeyCredit?

Jednostki KeyCredit są potrzebne do tworzenia i zmiany uprawnień dostępu. Kasowanie uprawnień dostępu jest bezpłatne. Jednostki KeyCredit można zakupić w pakietach po 10, 50 lub 100. Nowe i kolejne KeyCredits można w każdej chwili doładować w elastyczny sposób.

5.3 Gdzie mogę kupić jednostki KeyCredit?

Jednostki KeyCredit są dostępne wyłącznie u partnerów firmy EVVA. Zakupione środki należy załadować za pośrednictwem modułu zarządzania online AirKey. Dzięki rewolucyjnym jednostkom KeyCredit firmy EVVA klient płaci tylko za to, czego naprawdę potrzebuje.

6 Wsparcie

6.1 Gdzie mogę uzyskać pomoc w kwestiach związanych z systemem AirKey?

Moduł zarządzania online jest prosty i przyjazny dla użytkowników, dlatego nauka jego obsługi jest szybka i samodzielnie można rozpocząć administrowanie systemu. Jeśli jednak potrzebne będzie wsparcie, można zgłosić odpowiednie zapytania online na stronie http://support.evva.at/airkey/pl/.

Obszerne informacje i wskazówki dotyczące obsługi można znaleźć w podręczniku systemu AirKey, który można pobrać ze strony http://www.evva.at/fileadmin/files_all/Download/AirKey/Systemhandbuch/AirKey_Systemhandbuch_V1.0_SDE.pdf.

6.2 Jak znaleźć odpowiedni sterownik do stacji kodującej?