FAQ - Xesar

1 Pytania ogólne

1.1 Czym jest system Xesar?

Xesar to inteligentny, bezpieczny i przede wszystkim łatwy w obsłudze elektroniczny system zamknięć. System obejmuje wiele różnych produktów, umożliwia mnogość zastosowań oraz wyróżnia się pięknym, ponadczasowym designem. Łatwość montażu, bezpłatne oprogramowanie Xesar i unikalne jednostki KeyCredit firmy EVVA to tylko niektóre spośród wielu zalet tego systemu.

1.2 System Xesar jest rozwiązaniem zapewniającym mnóstwo korzyści, ponieważ…

...w późniejszym czasie system Xesar można dowolnie rozszerzać tak, aby rósł razem z nowo budowanym lub rozbudowywanym budynkiem.

...Xesar jest rozwiązaniem zapewniającym komfort. Za pomocą systemu Xesar można tworzyć obszary odblokowane przez ograniczony czas lub obszary, które można otworzyć tylko uprawnionym nośnikiem identyfikacji.

...możliwe jest jego elastyczne dopasowywanie: możesz zapewnić szybki i łatwy dostęp usługodawcom zewnętrznym.

...Xesar obsługuje technologię środków identyfikacji opracowaną w oparciu o najnowszy stan wiedzy w tej dziedzinie, a mianowicie MIFARE DESFire EV1.

...do utworzenia i zmiany uprawnień dostępu potrzebny jest tylko jeden KeyCredit. Usuwanie zgubionych lub ukradzionych nośników identyfikacji jest bezpłatne. KeyCredit dostępne są w pakietach po 10, 50 lub 100 jednostek. Dostępny jest również wariant nieograniczony na 12 lub 36 miesięcy.

...wkładka bębenkowa Xesar dostępna jest również w postaci półwkładki. Wkładki te można przykładowo stosować w sejfach lub stacyjkach kluczykowych, a zamocowane w bramach garażowych umożliwią ich sterowanie.

...Xesar umożliwia zarządzanie dostępem do ważnych wejść i wyjść. System pozwala na przykład kontrolować miejsca trwale odblokowane w czasie otwarcia — oznacza to większy komfort bez narażania bezpieczeństwa.

...system Xesar można w nieskomplikowany sposób zintegrować z istniejącymi systemami. Montaż wkładki jest niezwykle łatwy i szybki.

...aktualnie dostępne rozszerzenia funkcjonalne zwiększają elastyczność zastosowań. Dzięki systemowi Twoje życie codzienne stanie się znacznie prostsze.

1.3 Czym jest technologia MIFARE DESFire?

MIFARE DESFire EV1 to najczęściej stosowana na świecie bezstykowa technologia kart chipowych. Technologia ta jest zgodna z normami ISO7816 lub ISO14443A. Transpondery MIFARE, takie jak karty czy breloki do kluczy, wykorzystują częstotliwość 13,56 MHz a zasięg ich działania wynosi maksymalnie 10 cm (zależnie od czytnika). Standard szyfrowania danych: AES128 bit

2 Jak działa system Xesar?

2.1 W jaki sposób działa oprogramowanie Xesar?

Oprogramowanie Xesar oraz jego interfejs użytkownika to zaawansowane narzędzia, które wyposażono w wiele istotnych i ważnych funkcji nowoczesnego i efektywnego systemu zamknięć — od zarządzania uprawnieniami, aż po protokołowanie zdarzeń. Liczne funkcje, takie jak wskazywanie stanu na pulpicie oprogramowania oraz ustawienia indywidualne, ułatwiają pracę i zwiększają bezpieczeństwo systemu. Wystarczy pobrać oprogramowanie Xesar i zainstalować je w kilku łatwych krokach.

2.2 W jakich językach dostępne jest oprogramowanie Xesar?

Oprogramowanie Xesar dostępne jest w języku niemieckim, angielskim, francuskim, holenderskim, włoskim, czeskim, polskim i słowackim. Od połowy roku 2015 dostępne będzie również w języku hiszpańskim i portugalskim.

2.3 Gdzie mogę poszukać pomocy odnośnie oprogramowania Xesar?

Podręcznik systemu Xesar zawiera wszystkie informacje dotyczące działania oprogramowania Xesar oraz związanychz nim elementów systemu Xesar. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej http://www.evva.at/fileadmin/files_all/Download/Xesar/Systemhandbuch/Xesar_Systemhandbuch_V1.1.pdf na której dostępne są do pobrania podręczniki systemu w powyżej wymienionych językach. Użytkownikom systemu posługującym się językami hiszpańskim i portugalskim udostępniamy podręcznik systemu Xesar w wersji angielskiej.

2.4 Gdzie mogę pobrać oprogramowanie Xesar?

2.5 Czy dane dotyczące dostępu są protokołowane? Jeśli tak, to w jaki sposób?

We wszystkich komponentach protokołowanych jest 1000 ostatnich zdarzeń. Zdarzenia można łatwo sortować i w razie potrzeby analizować. Informacje o zdarzeniach przesyłane są od drzwi do oprogramowania za pośrednictwem tabletu Xesar . Dezaktywacji funkcji zapisywania lub automatycznego usuwania zdarzeń osobistych można dokonywać poprzez wybranie dowolnej liczby dni.

  • pomyślny dostęp (osoba/nośnik danych, drzwi, data, godzina);
  • próba otwarcia przez nieuprawniony nośnik;
  • usunięcie nośnika znajdującego się na czarnej liście;
  • trwałe odblokowanie (automatyczne i ręczne);
  • ostrzeżenia o stanie baterii;
  • zmiana ustawienia czasu;
  • aktualizacja oprogramowania wewnętrznego;
  • od wersji oprogramowania Xesar 2.0: próby otwarcia za pomocą nośników identyfikacji zablokowanych w oprogramowaniu.

W przypadku oprogramowania Xesar 2.0  następuje pewna zmiana — tutaj za przesyłanie informacji odpowiedzialne są nośniki identyfikacji.

2.6 W jaki sposób można utworzyć klucz w systemie Xesar?

Wszystkie uprawnienia dostępu (czyli określenie kto i gdzie może się dostać oraz w jakich godzinach) są przydzielane za pomocą oprogramowania Xesar. Przesłanie informacji zapisanych na nośniku identyfikacji (np. na breloczku do klucza, karcie lub kluczu Combi) do stacji kodującej spowoduje utworzenie klucza elektronicznego — to niezwykle łatwe. Uprawnienia dostępu są zatem zapisane na nośniku identyfikacji.

2.7 Jakimi komponentami dostępu zarządza system Xesar?

Do produktów Xesar należy elektroniczne okucie, elektroniczna klamka, elektroniczna wkładka oraz czytnik naścienny. Za pomocą tego wyposażenia w elementy kontrolujące dostęp można wyposażyć różne typy drzwi w różnych warunkach montażowych. Do każdej sytuacji montażowej można dobrać odpowiedni produkt.

2.8 Czym są nośniki identyfikacji?

Nośniki identyfikacji to tak zwane klucze elektroniczne. Mogą mieć formę kart, breloczków do kluczy oraz kluczy Combi, a za ich pomocą można zamykać drzwi, do których przypisano im uprawnienia.

2.9 Do czego służy stacja kodująca Xesar?

Za pomocą stacji kodującej Xesar w bardzo prosty sposób programuje się nowe nośniki identyfikacji (karty, breloczki do kluczy lub klucze Combi).

2.10 Do czego służy tablet Xesar?

Tablet Xesar służy do wymiany danych pomiędzy komponentami drzwiowymi offline i oprogramowaniem Xesar. Służy również do odczytywania danych dotyczących zdarzeń (takich jak dostęp, odmowa otwarcia, trwałe odblokowanie itp.) oraz poziomu baterii. W odpowiedzi przesyłana jest czarna lista z zablokowanymi nośnikami identyfikacji. Z tabletu korzysta się również w celu wprowadzania nowych komponentów oraz aktualizowania oprogramowania wewnętrznego. W przypadku oprogramowania Xesar 2.0 to nośniki identyfikacji przesyłają informacje bezpieczeństwa do drzwi, a następnie poprzez stację kodującą z powrotem do oprogramowania. W wyjątkowych przypadkach tablet zamyka luki ze względów bezpieczeństwa (np. wysyłając czarną listę do jeszcze niezaktualizowanych drzwi).

2.11 Do czego służy karta administratora?

W oprogramowaniu Xesar można dokonywać zmian uprawnień, dodawać nowe nośniki identyfikacji i zapisywać poufne dane jedynie za pomocą karty administratora. W przypadku utraty lub usterki w firmie EVVA można w łatwy sposób uzyskać nową kartę.

2.12 Jakie baterie należy stosować?

W przypadku okucia Xesar należy stosować trzy baterie alkaliczne AAA, w przypadku klamki Xesar jedną baterię litową CR123A, a we wkładce Xesar dwie baterie litowe CR2. Żywotność baterii: do 50 000 otwarć.

2.13 Jak znaleźć odpowiedni sterownik do stacji kodującej?

3 Gdzie mogę znaleźć…

3.1 …instrukcje dotyczące montażu i arkusze danych?

Praktyczne wskazówki dotyczące montażu, montażowe nagrania wideo oraz arkusze danych można znaleźć i pobrać z naszej strony internetowej pod następującym łączem:

http://www.evva.at/produkte/elektronische-schliesssysteme-zutrittskontrolle/xesar/  

3.2 …najbliższego przedstawiciela firmy EVVA?

Na naszej stronie internetowej dostępnej pod łączem http://www.evva.pl/partner/mapka-z-polska/pl/ można bardzo łatwo znaleźć przedstawicieli firmy EVVA w Twojej okolicy. Przedstawiciele firmy EVVA, którzy oferują również elektroniczne systemy zamknięć, są specjalnie oznaczeni.

3.3 …informacje dotyczące nowych funkcji w aktualizowanych wersjach?

Podczas rejestracji przy pobieraniu oprogramowania Xesar należy zaznaczyć w wypełnianym formularzu pole wyboru obok opcji „Chcę otrzymywać informacje o aktualizacjach oprogramowania Xesar”. W ten sposób informacje o nowych wersjach oprogramowania będą przesyłane w biuletynie e-mail.

4 Koszty

4.1 Ile kosztuje system Xesar?

Sugerowane ceny detaliczne dostępne są na zapytanie.

4.2 Czym są jednostki KeyCredit?

Jednostki KeyCredit są potrzebne do tworzenia i zmiany uprawnień dostępu. Kasowanie uprawnień dostępu jest bezpłatne. KeyCredit dostępne są w pakietach po 10, 50 lub 100 jednostek. Dostępny jest również wariant nieograniczony na 12 lub 36 miesięcy. W każdej chwili można łatwo doładować nowe, dodatkowe jednostki KeyCredit.

4.3 Ile jednostek KeyCredit mogę załadować? Czy istnieje górna granica?

Nie ma górnej granicy ładowania jednostek KeyCredit. Można dodać dowolną liczbę KeyCredit oraz załadować je do oprogramowania Xesar. Na przykład 10 x 100 jednostek KeyCredit lub
2 x 36 miesięcy, aby przez 72 miesiące cieszyć się nieograniczoną liczbą jednostek KeyCredit i dowolnie przydzielać oraz zmieniać uprawnienia.

4.4 Gdzie mogę kupić jednostki KeyCredit?

Jednostki KeyCredit są dostępne wyłącznie u partnerów firmy EVVA. Zakupiony kredyt jest ładowany do oprogramowania Xesar. Dzięki rewolucyjnym jednostkom KeyCredit firmy EVVA nasi klienci płacą tylko za to, czego naprawdę potrzebują.

Korzystając z następującego łącza, można znaleźć najbliższego partnera firmy EVVA: http://www.evva.at/partner/haendlersuche-polen/

5 Co się stanie, gdy…

5.1 …dojdzie do awarii zasilania?

Większości komponentów Xesar nie dotyczy problem awarii w dopływie prądu, ponieważ okucie Xesar, klamka Xesar i wkładka Xesar są zasilane za pomocą baterii (patrz punkt 2.12). Jedynie czytnik naścienny Xesar jest zasilany poprzez połączenie kablowe, które łączy go z jego jednostką sterującą. Kabel do przesyłania danych jednostki sterującej zapewnia czytnikowi ściennemu pewne zasilanie.

W razie przerwy w dopływie prądu czytnika naściennego nie można zasilać oddzielnie, np. zasilaczem awaryjnym. Rada: dzięki montażowi zasilacza UPS, który zapewnia nieprzerwane zasilanie, w przypadku awarii prądu system pracuje bez problemu, korzystając z zasilania awaryjnego.

5.2 …baterie ulegną wyczerpaniu?

Po wyświetleniu ostrzeżenia o niskim poziomie baterii wciąż można przeprowadzić jeszcze 1000 operacji. Jest to wystarczająco dużo czasu, aby wymienić baterie. Jeśli jednak baterie ulegną całkowitemu wyczerpaniu, należy skorzystać z wbudowanego zasilacza UPS zapewniającego nieprzerwane zasilanie, aby zapewnić elementom zasilanym bateriami napięcie konieczne do pracy.

5.3 …ktoś spróbuję otworzyć drzwi, korzystając z zablokowanego nośnika identyfikacji?

Zgubione nośniki identyfikacji należy usunąć w oprogramowaniu. Za pomocą tabletu Xesar należy przesłać „czarną listę” użytkowników do komponentów drzwiowych.

W przypadku oprogramowania Xesar 2.0 informacje te przesyłane są do drzwi przez nośniki identyfikacji (patrz punkt 7). Gdy nastąpi próba otwarcia drzwi za pomocą zgubionego nośnika, nośnik zostanie bezpośrednio usunięty z komponentu drzwiowego i wówczas jego użytkowanie w całym systemie Xesar nie będzie już możliwe (funkcja DeleteKey). Dzięki temu żadna niepowołana osoba nie uzyska dostępu do obiektu.

6 Usługi

6.1 Jakie normy i dyrektywy mają zastosowanie w przypadku moich drzwi? Kto może mi pomóc?

Każdy układ montażowy drzwi jest inny. Kompetentny przedstawiciel firmy EVVA w Twojej okolicy chętnie Ci doradzi i udzieli fachowych informacji. Proszę skontaktować się z przedstawicielem firmy EVVA w Twojej okolicy: http://www.evva.at/partner/haendlersuche-polen/

6.2 Gdzie i w jaki sposób mogę zapoznać się z wersją demo tego systemu?

U partnera firmy EVVA zajmującego się elektroniką, którego znajdziesz w swojej okolicy. Przedstawiciela można znaleźć, korzystając z łącza http://www.evva.at/partner/haendlersuche-polen/ Nasz przedstawiciel zaprezentuje Ci nasze innowacyjne materiały dotyczące systemu Xesar oraz udzieli fachowych porad.

6.3 W jakich znanych budynkach/obiektach stosuje się już system Xesar?

Oprogramowanie Xesar odnosi sukcesy na międzynarodowym rynku już od czerwca 2014 r. Pierwsze projekty realizowane są na całym świecie, na przykład w nowoczesnym kompleksie mieszkaniowym w wiedeńskim Aspern czy w ośrodku narciarskim Mitterbach w austriackich Alpach. Wszędzie tam, gdzie konieczne jest rozwiązanie złożonych problemów, system Xesar jest doskonałym rozwiązaniem.

6.4 Gdzie mogę uzyskać pomoc w kwestiach związanych z systemem Xesar?

Oprogramowanie Xesar jest łatwe w użyciu i zarządzaniu. Jeśli jednak potrzebne będzie wsparcie, odpowiednie zapytania można zgłosić on-line na stronie http://support.evva.at/xesar/de/.

Obszerne informacje i wskazówki dotyczące obsługi można znaleźć w podręczniku systemu Xesar dostępnym do pobrania na stronie http://www.evva.at/fileadmin/files_all/Download/Xesar/Systemhandbuch/Xesar_Systemhandbuch_V1.1.pdf.

7 Oprogramowanie Xesar 2.0

7.1 Co zapewnia oprogramowanie Xesar 2.0?

Nowością w oprogramowaniu Xesar jest to, że tablet Xesar nie wspomaga już wymiany informacji bezpieczeństwa między drzwiami i oprogramowaniem. Teraz jest to zadanie nośników identyfikacji. W nowej wersji 2.0 wprowadzono tak zwane wirtualne sieci Xesar. Wprowadzenie nowych funkcji oprogramowania zapewnia większą przejrzystość, bezpieczeństwo i komfort.

7.2 Czym jest i w jaki sposób działa wirtualna sieć?

W sieci wirtualnej wymiana informacji bezpieczeństwa między komponentami drzwiowymi i oprogramowaniem obsługiwana jest przez nośnik identyfikacji. Nośniki identyfikacji wraz z informacjami o aktualizacji (czarna lista) zapisywane są w centralnej stacji kodującej. Informacje te są przesyłane przez cały budynek, aż do drzwi. W ten sposób nośniki identyfikacji aktualizują status drzwi i zbierają informacje z nimi związane (stan baterii, wydarzenia dostępu, usuwanie zablokowanych nośników lub próby otwarcia dokonane za ich pomocą). Informacje te są przekazywane do stacji kodującej i analizowane, a następnie na ich podstawie przeprowadzana jest aktualizacja stanu bezpieczeństwa w oprogramowaniu.

7.3 Czy wirtualne sieci wprowadzają jeszcze jakieś nowości?

Tak! Oprogramowanie Xesar 2.0 oferuje znacznie więcej niż jego poprzednie wersje. Dzięki wirtualnym sieciom Xesar kwestie bezpieczeństwa są teraz tak przejrzyste, jak nigdy dotąd. Wyraźnie został przedstawiony stan baterii i drzwi oraz informację, czy drzwi próbowano otworzyć za pomocą zagubionych nośników identyfikacji — wszystkie te informacje widoczne są już na pierwszy rzut oka. Dostępne są również nowe praktyczne szablony, np. dla trwałych odblokowań lub profilów czasowych, które można przesyłać grupom osób za pomocą jednego kliknięcia.

7.4 Ile kosztują dodatkowe opcje Xesar 2.0?

Większość nowych funkcji oprogramowania Xesar 2.0 dostępna jest bezpłatnie. Jednakże do aktywacji wirtualnej sieci konieczne jest nabycie karty Softwareplus. Na odwrocie karty znajduje się pasek, który należy zdrapać, aby odsłonić kod wprowadzany do oprogramowania Xesar. Wirtualna sieć będzie ważna przez 3 lata. Aby nabyć kartę Softwareplus, należy zwrócić się do przedstawiciela firmy EVVA.

7.5 Gdzie mogę nabyć oprogramowanie Xesar 2.0?

Nowe oprogramowanie dostępne jest do pobrania na stronie internetowej firmy EVVA:  http://www.evva.at/produkte/elektronische-schliesssysteme-zutrittskontrolle/xesar/anfrage-xesar-software/de/ Do aktywacji wirtualnej sieci konieczne jest nabycie karty Softwareplus. Na odwrocie karty należy zdrapać pasek, pod którym znajduje się kod. Kod należy następnie wprowadzić do oprogramowania Xesar. Wirtualna sieć będzie ważna przez 3 lata. Aby nabyć kartę Softwareplus, należy zwrócić się do swojego przedstawiciela firmy EVVA.

7.6 Dla kogo przeznaczone jest oprogramowanie Xesar 2.0?

Oprogramowanie Xesar 2.0 przeznaczone jest dla wszystkich nowych klientów Xesar. Klienci, którzy w swoich systemach zainstalowali oprogramowanie Xesar 1.1 będą mogli zaktualizować je do najnowszej wersji już jesienią 2015 roku.

7.7 Kiedy pojawi się kolejna wersja oprogramowania?

Firma EVVA nieustannie pracuje nad nowymi wersjami oprogramowania. Dzięki temu nowe i przyjazne dla użytkownika funkcje będą zawsze zintegrowane w zakres usług. Uwzględniono również możliwość aktualizacji oprogramowania wewnętrznego, aby korzystanie z nowych funkcji możliwe było również w przypadku już istniejących elementów.

Wydanie najnowszej wersji zaplanowano na jesień 2015 roku. Centralnym elementem platformy będzie naścienny czytnik, który przejmie funkcję stacji kodującej.